Atrakcje turystyczne w Portugalii

Portugalia to kraj, do którego w dalszym ciągu udajemy się dość rzadko, a jeśli już wyruszamy na Półwysep Iberyjski, to o wiele częściej wybieramy tutaj Hiszpanię. Być może słusznie, choć nie możemy powiedzieć, że Portugalia nie ma nam nic do zaoferowania. Jak najbardziej jest to kraj, który sprzyja turystom tak pod względem warunków atmosferycznych, jak i oczywiście atrakcji turystycznych i właśnie tymi ostatnimi chcielibyśmy się tutaj zająć. Jakie w związku z tym atrakcje turystyczne w Portugalii trzeba zobaczyć? Mamy nadzieję, że nasz krótki opis poszczególnych miejsc w Portugalii okaże się dla Was bardzo pomocny.

Lizbona

Jeśli udajemy się do Portugalii, z pewnością powinniśmy zatrzymać się w jej stolicy, a więc Lizbonie. Nie da się ukryć, że jest to jedna z najpiękniejszych, a według wielu nawet najpiękniejsza stolica na Starym Kontynencie, która powinna zauroczyć każdego turystę. Można bowiem powiedzieć, że łączy ona tutaj to, co stare z nowym.

Najstarszą dzielnicą miasta jest Alfama, która pełna jest wąskich uliczek ze schodami. Warto wsiąść także w tramwaj numer 28. Jest to bowiem linia, która kursuje pomiędzy wszystkimi najważniejszymi zabytkami stolicy Portugalii. Dla wielu osób jazda nim może być bardzo ekscytująca z jeszcze jednego powodu. Po uliczkach miasta przemieszcza się on, niemal zahaczając o ściany poszczególnych budynków. Poza tym jednym z punktów, które trzeba odwiedzić jest Zamek św. Jerzego z XII wieku i katedra.

Z kolei w dzielnicy Belem polecamy każdemu zwiedzenie klasztoru Hieronimów. Zjeść musicie też słynną babeczkę, której przepis jest ścisłą tajemnicą. Zna go ponoć tylko kilka osób na świecie. Co poza tym? Na pewno warto odwiedzić oceanarium, zobaczyć pomnik Cristo Rei bardzo zbliżony do tego w Rio de Janeiro ukazujący Jezusa oraz most 25 kwietnia. Ten natomiast jest łudząco podobny do mostu Golden Gate w San Francisco.

Costa da Caparica

Po zwiedzaniu samego miasta warto udać się na wypoczynek, a przecież najlepiej wypoczywa się na plaży. Nie będzie z tym wielkiego problemu, ponieważ z Lizbony niedaleko jest do plaży Costa da Caparica, która powinna spodobać się każdemu. Poza nią pod uwagę wziąć można jeszcze plaże Praia do Tamariz i Carcavelos.

Sintra

Sintra położona jest około trzydziestu kilometrów na północ od Lizbony. Jest to malowniczo zlokalizowana miejscowość, która bogata jest w pałace i zamki tonące w pięknych ogrodach. Szczególnie zobaczyć trzeba tu Palacio da Vila, a więc najlepiej zachowany średniowieczny pałac w Portugalii. Kilka godzin poświęcić możecie również na zwiedzenie Quinta da Regaleira, a więc kompleksu składającego się z pałacu, kaplicy, tuneli, parków, fontann i akwariów.

Cabo da Roca

Z Sintry wpisanej zresztą na listę UNESCO bardzo blisko jest Cabo da Roca. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest to najdalej wysunięty na zachód przylądek Europy. Ogromną atrakcją turystyczną jest tu wznosząca się w górę latarnia powstała w 1772 roku.

Algarve i Faro

Rajem dla turystów jest wybrzeże Algarve. Znajdują się tam jedne z najpiękniejszych plaż na Starym Kontynencie. Każdy turysta powinien być tym miejscem zachwycony. Zwłaszcza że nie tylko znajdziecie tu biały pasek i krystalicznie czystą wodę, ale także wiele dzikich, skrytych miejsc i zatoczek. To się musi podobać.

Stolicą Algarve jest Faro. Jest tu bardzo zielono, a uroku temu miejscu nadaje malowniczo położony port, piękna laguna oraz oczywiście starówka. Na pewno coś dla siebie znajdą tutaj także osoby młode, bo w nocy miasto to tętni życiem i w zasadzie nie kładzie się spać. Będąc z kolei w Faro polecamy wycieczkę do rezerwatu Ria Formosa, w którym znajdziecie wiele kanałów i wysepek.

Porto

Ważnym miastem w Portugalii jest także Porto, którego starsza część została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Chcąc mieć najpiękniejszy widok na całe miasto, radzimy wycieczkę na most Ponte de Dom Luis I. Warto zauważyć, że jest on dziełem francuskiego inżyniera Gustawa Eiffla, którego szczególnie nikomu przedstawiać chyba nie trzeba.

Jeśli natomiast jesteście miłośnikami literatury, to nie może Was zabraknąć w księgarni Lello. Kręte schody, witraże i piękne zdobienia były inspiracją nawet dla J.K. Rowling.

Fatima

Znanym na całym świecie portugalskim miastem jest także Fatima, która jest miejscem pielgrzymek chrześcijan. To właśnie tutaj w 1917 roku bawiącym się dzieciom objawiła się Matka Boksa i tym samym do dziś jest miejscem kultu maryjnego. Ogólnie rzecz biorąc, miasto to było miejscem aż sześciu objawień Matki Boskiej oraz trzech anielskich. W sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej znajdują się Kaplica Objawień, bazylika oraz pomnik z muru berlińskiego i domy rekolekcyjne. Poza tym ciekawą atrakcją turystyczną w Fatimie jest także Muzeum Figur Woskowych.

[mappress mapid=”1″]

Jak zatem widzicie, atrakcji turystycznych w Portugalii nie brakuje. Z pewnością udając się tutaj na wakacje, nie będziecie się nudzić i wcale nie jest powiedziane, że całe dnie spędzicie na plaży, wygrzewając się na słońcu.